Smiltsērkšķu ogas vispārējā medicīnā, mājas pielietošanā kā arī kosmētikā

Vārda smiltsērkšķi parastais tulkojums sengrieķu valodā – “spīdīgs zirgs”. Senajā Grieķijā smiltsērkšķu lapas lietoja, kā barību novājinātiem vai slimiem zirgiem. Šajos senos laikos zirgs bija vērtēts augstāk nekā sešsimtais Mercedes mūsdienu pasaulē. Zirgi, kas lietoja smiltsērkšķu ogas, stādus vai lapas, atveseļojās, pieņemoties svarā, turklāt viņu spalva palika gluda un spīdīga.Smiltsērkšķi tika minēti gan Tibetas, tā arī Mongolijas senos rakstos, tā arī Ķīnas tradicionālajā medicīnā, un visos tajos rakstos ir pieminētas universālās dziednieciskās īpašības ar ko parasti apveltīti smiltsērkšķu stādi. Taču atnākot tumšajiem viduslaikiem, smiltsērkšķi tika aizmirsti un šobrīd no jauna atdzima milzīgā interese par šo augu medicīniskajām īpašībām.

Unikālās raksturīpašības, kuras eksistē smiltsērkšķu ogu iekšā

Smiltsērkšķu augi ir ļoti iecienīti ārstniecībā, šis ir saistīts ar vitamīniem un minerālvielām, kas būs to sastāvā, taču lielākoties pašas smiltsērkšķu ogas tomēr ir slavenas ar bagātīgo C vitamīna saturu, kas 100 ga ir pat 200-316 mg.
Vitamīni: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K un PP.
Minerālvielas: Fe, K, Mg, Ca, P, Na, al, S, B, Ti, Si.
Turklāt smiltsērkšķu stādi jau ir mononepiesātināto taukskābju un arī aktīvi bioloģisko minerālvielu krātuve. Klāt vēl vitamīniem viņi satur fitoncīdus, pektīnus, netkārtojamas organiskās skābes, dažādus makroelementus un mikroelementus. Diezgan interesants fakts, ka pat krūma miza satur tā saukto prieka hormonu – serotonīnu, kurš ir uzticama ķermeņa aizsardzība pret nomāktību un arī cita veida gara traucējumiem.
Vēl ir jāmin tas, ka smiltsērkšķu ogas tās īpašības var saglabāt ne vien, kamēr tās ir vēl svaigas, bet arī saldētā veidā – veselus 6 mēnešus. Būtisks fakts – vitamīni smiltsērkšķos nepazūd arī saldētā veidā.
Smiltsērkšķi diezgan bieži ir saukti par sieviešu ogām, lai gan tā augļi ļoti labi ietekmē arī vīriešu veselību. Šajā auglī ir maz kaloriju un tas ir dietologu ieteikts. Zinājāt, ka smiltsērkšķu ogas uz 100 gr satur vien 80-82 kcal.
Bez šaubām smiltsērkšķu sastāvs tomēr ir neatkārtojams. Augļi palīdz ārstēšanā un arī profilaktiskajos nolūkos tiek lietots, tā arī skaistuma un jaunības uzturēšanā.

Smiltsērkšķi – kur īsti tos varētu lietot?

Senos laikos zāļu darinātāji smiltsērkšķu ogas izmantoja vairāku kaišu dziedniecībā. Piemēram, smiltsērkšķu sula bija izvēlēta zarnu traucējumu ārstēšanā un, lai samazinatu kuņģa sekrēciju. Ogu novārījumu ieteica dzert cukura diabēta, reimatisma, vitamīnu trūkuma un gremošanas trakta problēmu situācijā. Pat mūsdienās smiltsērkšķu sula parasti tiek pielietota veselības uzlabošanai, turklāt šeit cena īstenībā nav tik augsta.
Ogas lieliski ir piemērotas desertu gatavošanā un arī priekš smiltsērkšķu sulas pagatavošana mājas apstākļos. Daudzas receptes pieejamas interneta tīklā. Gadījumā ja vēlaties, varat iegādāties gatavu produkciju, bagātīgā piedāvājumā atrodama arī smiltsērkšķu ievārījums vai smiltsērkšķu tēja, daudzas mērces un konfektes.
Kosmetoloģijā smiltsērkšķu augi var būt daudz pielietoti pret jebkāda veida tumšiem lokiem, grumbām, kā arī pret matu izkrišanu.
Kā redzams, šī veida dabas bagātības pielietošana jau ir ļoti daudzpusīga, kaut gan pirms sākt aktīvu lietošanu, ir rekomendējams aprunāties ar ārstu, gadījumā ja esiet stāvoklī vai, piemēram, Jums ir jebkādas gremošanas problēmas.

Smiltsērkšķu ogas vispārējā medicīnā, mājas pielietošanā kā arī kosmētikā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *